Littelfuse Inc. PSR070UL0160Z (1 Box)
4.6 657 ratings
PSR070UL0160Z main image
Model Number
PSR070UL0160Z
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Datasheet
PSR070UL0160Z PDF
Description
FUSE SQUARE 160A 1.3KVAC/1KVDC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Series
POWR-SPEED® PSR
Packaging
Box
Product Status
Active
Mounting Type
Bolt Mount
Fuse Type
Square
Current Rating (Amps)
160A
Voltage Rating - AC
1.3 kV
Voltage Rating - DC
1 kV
Response Time
Fast Blow
Applications
Semiconductors
Features
Indicating
Class
Approval Agency
CE, cURus, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 150kA DC
Package / Case
Size / Dimension
2.811" L x 1.693" W x 1.929" H (71.40mm x 43.00mm x 49.00mm)