KEMET C330C242FAG5TA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 691 ratings
C330C242FAG5TA main image
Model Number
C330C242FAG5TA
Datasheet
C330C242FAG5TA PDF
Description
CAP CER RAD 2.4NF 250V C0G 1%
Packaging
Bulk
Capacitance
2400 pF
Tolerance
±1%
Voltage - Rated
250V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)