JAE Electronics MX77A024HF1 (42 per Tray Full Tray)
5.0 802 ratings
MX77A024HF1 main image
Model Number
MX77A024HF1
Manufacturer
JAE Electronics
Datasheet
MX77A024HF1 PDF
Description
CONN PIN HDR 24 POS R/A SMT
In Stock : 827
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
JAE Electronics
Series
MX77
Packaging
Tray
Product Status
Active
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Number of Positions
24
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.116" (2.95mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Cable/Wire
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Termination
Solder
Fastening Type
Locking Ramp
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
Overall Contact Length
Insulation Height
0.382" (9.70mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Copper Alloy
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A