JAE Electronics MX23A34NF2 (120 per Tray Full Tray)
4.8 857 ratings
MX23A34NF2 main image
Model Number
MX23A34NF2
Manufacturer
JAE Electronics
Datasheet
MX23A34NF2 PDF
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.5MM
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
JAE Electronics
Series
MX23A
Packaging
Tray
Product Status
Active
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.098" (2.50mm)
Number of Positions
34
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.173" (4.40mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Cable/Wire
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Fastening Type
Latch Holder
Contact Length - Mating
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.720" (18.30mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Brass
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features
Board Guide
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ingress Protection
Waterproof
Material Flammability Rating
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A