JAE Electronics FB3S027C11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 895 ratings
FB3S027C11 main image
Model Number
FB3S027C11
Datasheet
FB3S027C11 PDF
Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.3MM R/A
Number of Positions
27
Pitch
0.012" (0.30mm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.35A per Contact