JAE Electronics FB3S017C11 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 874 ratings
FB3S017C11 main image
Model Number
FB3S017C11
Manufacturer
JAE Electronics
Datasheet
FB3S017C11 PDF
Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.3MM R/A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
JAE Electronics
Series
FB3
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Flat Flex Type
FPC
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
17
Pitch
0.012" (0.30mm)
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Tapered
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Features
Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
0.35A per Contact