JAE Electronics FB10S041JA2 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 603 ratings
FB10S041JA2 main image
Model Number
FB10S041JA2
Manufacturer
JAE Electronics
Datasheet
FB10S041JA2 PDF
Description
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.3MM R/A
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
JAE Electronics
Series
FB10
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Flat Flex Type
FPC
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
41
Pitch
0.012" (0.30mm)
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Tabbed or Tapered
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish
Gold
Housing Material
Plastic
Actuator Material
Plastic
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating
Current Rating (Amps)
0.35A