JAE Electronics FA5S040HP1 (1 Strip)
4.7 875 ratings
FA5S040HP1 main image
Model Number
FA5S040HP1
Datasheet
FA5S040HP1 PDF
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
In Stock : 717
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact