JAE Electronics FA5S030HP1 (1 Tray)
4.9 605 ratings
FA5S030HP1 main image
Model Number
FA5S030HP1
Datasheet
FA5S030HP1 PDF
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact