JAE Electronics FA5B020HP1 (1 Tray)
4.9 897 ratings
FA5B020HP1 main image
Model Number
FA5B020HP1
Manufacturer
JAE Electronics
Datasheet
FA5B020HP1 PDF
Description
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.5MM SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
JAE Electronics
Series
FA5
Packaging
Tray
Product Status
Last Time Buy
Flat Flex Type
FPC
Mounting Type
Board Edge, Cutout
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
20
Pitch
0.020" (0.50mm)
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Tapered
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact