IXYS IXTP2N100 (1 Tube)
4.9 665 ratings
IXTP2N100 main image
Model Number
IXTP2N100
Manufacturer
IXYS
Datasheet
IXTP2N100 PDF
Description
MOSFET N-CH 1000V 2A TO220AB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
IXYS
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
825 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)