IXYS DSB60C45PB Bulk sales (1 piece or more)
4.6 857 ratings
DSB60C45PB main image
Model Number
DSB60C45PB
Manufacturer
IXYS
Datasheet
DSB60C45PB PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
IXYS
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
630 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C