Intel TN80960SA16 (1 Tube)
4.9 806 ratings
TN80960SA16 main image
Model Number
TN80960SA16
Manufacturer
Intel
Datasheet
TN80960SA16 PDF
Description
IC MPU I960 16MHZ 84PLCC
In Stock : 1
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Intel
Series
i960
Packaging
Tube
Product Status
Obsolete
Core Processor
i960
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Speed
16MHz
Co-Processors/DSP
RAM Controllers
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
Ethernet
SATA
USB
Voltage - I/O
5.0V
Operating Temperature
0°C ~ 85°C (TC)