Intel MR87C51FB16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 734 ratings
MR87C51FB16 main image
Model Number
MR87C51FB16
Manufacturer
Intel
Datasheet
MR87C51FB16 PDF
Description
8-BIT UVPROM
In Stock : 2177
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Intel
Series
8XC51FX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
87C51FB
Core Size
8-Bit
Speed
16MHz
Connectivity
Peripherals
WDT
Number of I/O
32
Program Memory Size
16KB (16K x 8)
Program Memory Type
EPROM
EEPROM Size
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
Data Converters
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)