Igus E08-16-028-0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 840 ratings
E08-16-028-0 main image
Model Number
E08-16-028-0
Manufacturer
Igus
Datasheet
E08-16-028-0 PDF
Description
CABLE CARRIER .76H X .95W 1=1FT
In Stock : 801
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Igus
Series
E08
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Frame Type
Open
Loading Side
Inside and Outside Bend
Cavity Height
0.570" (14.48mm)
Cavity Width
0.630" (16.00mm)
Minimum Bend Radius
1.100" (27.94mm)
Outer Height
0.760" (19.30mm)
Outer Width
0.950" (24.13mm)
Length
Link Pitch
0.790" (20.07mm)
Features
Material
Igumid G
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C