IDEC PS3N-E24A2N Bulk sales (1 piece or more)
4.6 880 ratings
PS3N-E24A2N main image
Model Number
PS3N-E24A2N
Manufacturer
IDEC
Datasheet
PS3N-E24A2N PDF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 108W
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
IDEC
Series
PS3N (150W)
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Voltage - Input
170 ~ 264 VAC, 210 ~ 340 VDC
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output 1
4.5 A
Power (Watts)
108W
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
2 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
5.91" L x 1.36" W x 3.66" H (150.0mm x 34.5mm x 93.0mm)