Electroswitch C1D0206N-A Bulk sales (1 piece or more)
4.6 816 ratings
C1D0206N-A main image
Model Number
C1D0206N-A
Manufacturer
Electroswitch
Datasheet
C1D0206N-A PDF
Description
SWITCH ROTARY 2-6POS 100MA 125V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Electroswitch
Series
C1
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Number of Positions
2 ~ 6
Index Stops
Adjustable
Number of Decks
1
Number of Poles per Deck
2
Circuit per Deck
DP6T
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps)
100mA (AC), 250mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
28 V
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length
9.52mm
Angle of Throw
30°
Contact Material
Brass
Contact Finish
Silver
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Features
Depth Behind Panel
20.60mm
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.76mm Dia