E-Switch PV4F2B011 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 720 ratings
PV4F2B011 main image
Model Number
PV4F2B011
Manufacturer
E-Switch
Datasheet
PV4F2B011 PDF
Description
SWITCH PB SPDT 2A 24V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
E-Switch
Series
PV4, LAMB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Front
Type
Anti-Vandal
Circuit
SPDT
Switch Function
On-Mom
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Round, Button, Flush
Color - Actuator/Cap
Black
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C