E-Switch D16OAS13 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 752 ratings
D16OAS13 main image
Model Number
D16OAS13
Datasheet
D16OAS13 PDF
Description
SWITCH PB 3PDT 8A 125V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Type
Standard
Circuit
3PDT
Switch Function
On-Mom
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Square, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C