E-Switch D16OAS12 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 712 ratings
D16OAS12 main image
Model Number
D16OAS12
Manufacturer
E-Switch
Datasheet
D16OAS12 PDF
Description
SWITCH PB DPDT 8A 125V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
E-Switch
Series
D16
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Front
Type
Standard
Circuit
DPDT
Switch Function
On-Mom
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Square, Button (Not Included)
Color - Actuator/Cap
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Termination Style
Solder Lug
Ingress Protection
Features
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C