E-Switch D16OAR13 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 845 ratings
D16OAR13 main image
Model Number
D16OAR13
Datasheet
D16OAR13 PDF
Description
SWITCH PB 3PDT 8A 125V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Type
Standard
Circuit
3PDT
Switch Function
On-Mom
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Round, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C