E-Switch D16EET12JREDREDFLAT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 660 ratings
D16EET12JREDREDFLAT main image
Model Number
D16EET12JREDREDFLAT
Datasheet
D16EET12JREDREDFLAT PDF
Description
SWITCH PB DPDT 8A 125V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Type
Standard, Illuminated
Circuit
DPDT
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Rectangular, Button
Color - Actuator/Cap
Red
Illumination Type, Color
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C