E-Switch D16EET11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 711 ratings
D16EET11 main image
Model Number
D16EET11
Datasheet
D16EET11 PDF
Description
SWITCH PB SPDT 8A 125V
In Stock : 10056
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Type
Standard
Circuit
SPDT
Switch Function
On-On
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Rectangular, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C