E-Switch D16EES11AWHT Bulk sales (1 piece or more)
5.0 619 ratings
D16EES11AWHT main image
Model Number
D16EES11AWHT
Manufacturer
E-Switch
Datasheet
D16EES11AWHT PDF
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
E-Switch
Series
D16
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Front
Type
Standard, Illuminated
Circuit
SPDT
Switch Function
On-On
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Square, Button
Actuator Marking
No Marking
Color - Actuator/Cap
White
Illumination Type, Color
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)
6 VAC/DC
Termination Style
Solder Lug
Ingress Protection
Features
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C