E-Switch D16EES11AGRN Bulk sales (1 piece or more)
5.0 771 ratings
D16EES11AGRN main image
Model Number
D16EES11AGRN
Datasheet
D16EES11AGRN PDF
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Type
Standard, Illuminated
Circuit
SPDT
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Square, Button
Actuator Marking
No Marking
Color - Actuator/Cap
Green
Illumination Type, Color
Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)
6 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C