E-Switch D16EES11 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 694 ratings
D16EES11 main image
Model Number
D16EES11
Datasheet
D16EES11 PDF
Description
SWITCH PB SPDT 8A 125V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Type
Standard
Circuit
SPDT
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V
Actuator Type
Square, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C