Displaytech DT022CTFT In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 708 ratings
DT022CTFT main image
Model Number
DT022CTFT
Manufacturer
Displaytech
Datasheet
DT022CTFT PDF
Description
2.2 INCH TFT LCD MOD
In Stock : 970
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Displaytech
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Display Type
TFT - Color
Display Mode
Transmissive
Touchscreen
Diagonal Screen Size
2.2" (55.88mm)
Viewing Area
45.12mm W x 33.84mm H
Backlight
LED
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
Parallel, 18-Bit (RGB)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Background Color
Dot Size
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H