Diotec Semiconductor SMF140CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 622 ratings
SMF140CA main image
Model Number
SMF140CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Datasheet
SMF140CA PDF
Description
TVS DIODE 140VWM 224VC SOD123F
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
140V
Voltage - Breakdown (Min)
155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
224V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
890mA
Power - Peak Pulse
200W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)