Diotec Semiconductor P2000MTL (1 Tape & Reel)
4.9 634 ratings
P2000MTL main image
Model Number
P2000MTL
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Datasheet
P2000MTL PDF
Description
DIODE GEN PURP 1KV 20A P600
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Current - Average Rectified (Io)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 20 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Supplier Device Package
P600
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C