Diotec Semiconductor P2000A-CT (1 Strip)
4.9 808 ratings
P2000A-CT main image
Model Number
P2000A-CT
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Datasheet
P2000A-CT PDF
Description
DIODE GEN PURP 50V 20A P600
In Stock : 884
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Series
Packaging
Strip
Product Status
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Current - Average Rectified (Io)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 20 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Supplier Device Package
P600
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C