Diotec Semiconductor FT2000KA (1 Tube)
4.9 640 ratings
FT2000KA main image
Model Number
FT2000KA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Datasheet
FT2000KA PDF
Description
DIODE GEN PURP 50V 20A TO220AC
In Stock : 6564
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Current - Average Rectified (Io)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
960 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2
Supplier Device Package
TO-220AC
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C