Diotec Semiconductor AM2000-CT (1 Strip)
4.6 626 ratings
AM2000-CT main image
Model Number
AM2000-CT
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Datasheet
AM2000-CT PDF
Description
DIODE AVAL 1.6KV 1A MELF DO213AB
In Stock : 593
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Series
Packaging
Strip
Product Status
Active
Technology
Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1.6 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-213AB, MELF
Supplier Device Package
MELF DO-213AB
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C