Delta Electronics B40SR12424CC (1 Bag)
4.7 632 ratings
B40SR12424CC main image
Model Number
B40SR12424CC
Manufacturer
Delta Electronics
Datasheet
B40SR12424CC PDF
Description
DC/DC CONVERTER 12.4V 298W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Delta Electronics
Series
B40SR (200W)
Packaging
Bag
Product Status
Active
Type
Enclosed
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
60V
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12.4V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
24A
Power (Watts)
298W
Voltage - Isolation
2.25 kV
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
88.8%
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)