Delta Electronics 16DBCG5B (1 Box)
5.0 620 ratings
16DBCG5B main image
Model Number
16DBCG5B
Manufacturer
Delta Electronics
Datasheet
16DBCG5B PDF
Description
LINE FILTER 115/250VAC 16A CHASS
In Stock : 3158
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Delta Electronics
Series
DB
Packaging
Box
Product Status
Active
Filter Type
Single Phase
Configuration
Single Stage
Voltage - Rated DC
Voltage - Rated AC
115V, 250V
Current
16 A
Frequency - Operating
50/60Hz
Applications
General Purpose
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect
Inductance
650µH