Delta Electronics 10KENG3SA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 741 ratings
10KENG3SA main image
Model Number
10KENG3SA
Manufacturer
Delta Electronics
Datasheet
10KENG3SA PDF
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Delta Electronics
Series
KEN
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Connector Style
IEC 320-C14
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
115/250VAC
Number of Positions
3
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Current Rating - Filter
10A
Switch Features
Current Rating - Circuit Breaker
Accomodates a Fuse
No
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect
Features
Fuse Holder, Drawer
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.45mm x 21.90mm
Panel Thickness
0.031" ~ 0.063" (0.79mm ~ 1.60mm)