CUI Inc. PXO7809-500-S (350 per Tray Full Tray)
4.9 897 ratings
PXO7809-500-S main image
Model Number
PXO7809-500-S
Manufacturer
CUI Inc.
Datasheet
PXO7809-500-S PDF
Description
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 12~36
In Stock : 714
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
CUI Inc.
Series
PXO78-500-S
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
12V
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
9V
Voltage - Output 2
-9V
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
500mA, 150mA
Power (Watts)
5.85 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Adjustable Output
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
93%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
3-SIP Module
Size / Dimension
0.40" L x 0.24" W x 0.34" H (10.3mm x 6.0mm x 8.6mm)