CTS Electrocomponents 450D253KSD4 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 636 ratings
450D253KSD4 main image
Model Number
450D253KSD4
Datasheet
450D253KSD4 PDF
Description
POT 25K OHM 1/3W CARBON LINEAR
Product Status
Discontinued at Digi-Key
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.938" Dia (23.83mm)