CTS Electrocomponents 450D102KSD7 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 845 ratings
450D102KSD7 main image
Model Number
450D102KSD7
Datasheet
450D102KSD7 PDF
Description
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Product Status
Active
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.938" Dia (23.83mm)