CTS Electrocomponents 450D102KSD5 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 770 ratings
450D102KSD5 main image
Model Number
450D102KSD5
Datasheet
450D102KSD5 PDF
Description
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Status
Obsolete
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Length
0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.938" Dia (23.83mm)