CTS Electrocomponents 450D102F8 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 667 ratings
450D102F8 main image
Model Number
450D102F8
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Datasheet
450D102F8 PDF
Description
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Series
Stock Pot™ 450
Product Status
Obsolete
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Built in Switch
None
Number of Turns
1
Features
Taper
Linear
Number of Gangs
1
Adjustment Type
User Defined
Temperature Coefficient
Rotation
300°
Resistive Material
Carbon
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Flatted
Actuator Length
1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Round - 0.938" Dia (23.83mm)