CTS Electrocomponents 254SA103C60A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 628 ratings
254SA103C60A main image
Model Number
254SA103C60A
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Datasheet
254SA103C60A PDF
Description
JOYSTICK 10K OHM 2 AXIS SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Series
254
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Joystick, 2 - Axis
Actuator Type
Joystick
Switch Function
360° Directional
Functions, Extra
Output
Analog (Resistive)
Voltage - Supply
Current Rating (Amps)
Voltage Rating - AC
50 V
Voltage Rating - DC
5 V
Contact Material
Contact Finish
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C