CTS Electrocomponents 201XR253B Bulk sales (1 piece or more)
4.9 729 ratings
201XR253B main image
Model Number
201XR253B
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Datasheet
201XR253B PDF
Description
TRIMMER 25K OHM 0.2W PC PIN SIDE
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Series
201
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
25 kOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient
Number of Turns
1
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistive Material
Carbon
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pins
Size / Dimension
Rectangular - 0.734" x 0.594" Face (18.64mm x 15.10mm)