Cotek AE-3000-36 (1 Box)
4.9 663 ratings
AE-3000-36 main image
Model Number
AE-3000-36
Manufacturer
Cotek
Datasheet
AE-3000-36 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 36V 3000W
In Stock : 2
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Cotek
Series
AE-3000
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
36V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output 1
83.5 A
Power (Watts)
3000W
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
5.00" L x 14.17" W x 5.00" H (127.0mm x 359.9mm x 127.0mm)