Conesys AE326FF30PB (1 Box)
4.9 669 ratings
AE326FF30PB main image
Model Number
AE326FF30PB
Manufacturer
Conesys
Datasheet
AE326FF30PB PDF
Description
CONN PLUG MALE 30POS GOLD CRIMP
In Stock : 2
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Conesys
Series
MIL-DTL-38999 Series III
Packaging
Box
Product Status
Active
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
30
Shell Size - Insert
F-30
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Threaded
Orientation
B
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Nickel
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Ingress Protection
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Shielded
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Voltage Rating
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C