Conec 6STD09SAM99B20X (20 per Box Full Box)
4.7 636 ratings
6STD09SAM99B20X main image
Model Number
6STD09SAM99B20X
Manufacturer
Conec
Datasheet
6STD09SAM99B20X PDF
Description
CONN D-SUB RCPT 9POS PNL MNT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Conec
Series
Packaging
Box
Product Status
Active
Connector Style
D-Sub
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
9
Number of Rows
2
Mounting Type
Panel Mount
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E)
Contact Type
Signal
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Termination
Solder Cup
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
Features
Voltage Rating
125V
Color
Black
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Wire Gauge
20 AWG
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C