Conec 4STD25SAM99A10X Bulk sales (1 piece or more)
4.9 615 ratings
4STD25SAM99A10X main image
Model Number
4STD25SAM99A10X
Manufacturer
Conec
Datasheet
4STD25SAM99A10X PDF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS SLDR CUP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Conec
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Connector Style
D-Sub
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
25
Number of Rows
2
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Type
Signal
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder Cup
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
Features
Voltage Rating
125V
Color
Black
Contact Form
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Wire Gauge
20 AWG
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C