Comchip Technology SB5100E-G In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 667 ratings
SB5100E-G main image
Model Number
SB5100E-G
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
SB5100E-G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
In Stock : 3691
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
500pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-201AD, Axial
Supplier Device Package
DO-201AD
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C