Comchip Technology SB3100EB-G Bulk sales (1 piece or more)
4.8 741 ratings
SB3100EB-G main image
Model Number
SB3100EB-G
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
SB3100EB-G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 3 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-201AD, Axial
Supplier Device Package
DO-201AD
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C