Comchip Technology DF15005S-G (1 Tube)
4.6 683 ratings
DF15005S-G main image
Model Number
DF15005S-G
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
DF15005S-G PDF
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DFS
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Type
Single Phase
Technology
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Current - Average Rectified (Io)
1.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)