Comchip Technology CZRF52C6V2 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 640 ratings
CZRF52C6V2 main image
Model Number
CZRF52C6V2
Datasheet
CZRF52C6V2 PDF
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW 1005
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.2 V
Tolerance
±5%
Power - Max
200 mW
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C